kuchnia

JAM RECEPTA w banku

zawartość:

 • Co jest dżem?
 • Główne etapy tworzenia arcydzieło
 • słoiki dżemu
 • wybrać przepis
 • Jam chińskie jabłka
 • dżem z czarnej porzeczki
 • agrest dżem
 • Varene- „pięć minut”
 • Jak chronić przed uszkodzeniem dżemem

Wrzącej jam - to jeden z rytuałów tej pani, która inwestuje w tym procesie, nie tylko wszystkie swoje umiejętności, ale także wyobraźnię, kreatywność, duszy, stąd różnorodność odmian jam przy rodzinnym stole. Spróbuj przyłączyć się do tradycji narodowych; a może na podstawie własnego doświadczenia nabytego będzie można stworzyć swój własny mały arcydzieło, które zostaną docenione przez znajomych i rodziny. Ponadto w korku przechowywane witamin, które są tak poważne i użyteczne rosyjski mroźna zima.

Co jest dżem?

Powrót do spisu treści

Co jest dżem?

Podczas gotowania jam jest bardzo ważne, nie tylko fantasy, ale także wiedza na temat technologii, która pomaga utrzymać go, więc zacznijmy od podstaw.

Jam - produkt z owoców, gotowane w stężonym syropem, tak że zachowują one swój kształt i całkowicie nasączone w syropie cukrowym. Jam należy gotować tak, że ma naturalny kolor i aromat owoców i jagód, to jest zapisane w połowie w istnieniu w świeżych owoców witaminy C i prawie wszystkie witaminy dżem R. bagażu na podstawie faktu, że przy wysokich poziomów cukru w ​​roztworze (ponad 65%), mikroorganizmy, które powodują psucie się owoce i jagody, nie mogą powstać. Dlatego też, jeśli po ugotowaniu umieścić mniej cukru dżem niż potrzeba do receptury lub gotowania dżemu nie doprowadzono do końca, jest możliwe, że taki ferment dżemem podczas przechowywania lub spleśniały. To samo dzieje się, jeśli zacięcie zapakować je w wilgotnym, źle umyte lub unseasoned pojemnika jak i podczas przechowywania w wilgotnym pomieszczeniu bez wentylacji.

Powrót do spisu treści

Główne etapy tworzenia arcydzieło

Aby uzyskać smaczny dżem i odpowiednią do długotrwałego przechowywania, konieczne jest, aby przestrzegać pewnych zasad:

 1. Dżem może być wykonana z dowolnego owoców i jagód, a nawet warzyw. Owoce i jagody do dżemu są zbierane w dniu gotowania w suchej i słonecznej pogody, po wyparować rosę. Zbieranie jagód w deszczu nie powinno być. Ważne jest, że owoce i jagody były możliwe w tym samym stopniu dojrzałości (niedojrzałe i przejrzałe nie nadaje). Truskawki i maliny zebrane na sicie lub wiklinowe który może pomieścić nie więcej niż 2-3 kg.
 2. Takie delikatne owoce, takie jak maliny i truskawki, jeśli są one zbierane wolne od zanieczyszczeń i szybko oddany do przetworzenia, nie mogą być myte. We wszystkich innych przypadkach, owoce i jagody są myte w zimną bieżącą wodą pitną. Delikatne owoce są myte przez 1-2 minuty pod prysznicem lub kran z durszlak wielokrotnie zanurzenie ich w wodzie. Truskawki należy umyć starannie, a następnie dokładnie osuszyć ręcznikiem, tylko wtedy oczyścić z liści i łodyg, usunąć ogonki.
 3. Po owoce są myte i suche, są oczyszczone (jabłka, gruszki, pigwy), usunąć nasion (y wiśnie śliwki), wycięto komory nasienne (Y gruszki, jabłka), ukłucie (agrest, śliwki) i blanszowano 1 (z wyjątkiem łagodnych owoców ), aby zmiękczyć skórę i lepsze wnikanie do ciała syropu cukrowego z zachowaniem kształtu podczas gotowania. Zakończyć zmiękczania szybki transport owoców i jagód w zimnej wodzie. Jeśli jagód kilka godzin przed gotowaniem spadek cukru we śnie, blanszowanie nie jest przeprowadzana.
Czytaj więcej:   JAK mleko skondensowane AT domu mlekiem i cukrem PRZEPIS


1 Blanszowanie - wstępna obróbka termiczna, w której owoc krótko zanurzono we wrzącej wody lub pary wodnej obróbce.

 1. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wytwarzania zakleszczenie gotowania owoców lub owoce w syropie, tym razem z tylko cukier biały i czyste, jak piasek z żółtawym odcieniem nadaje smak karmel. W celu przygotowania syropu czystej miski (miedź, aluminium) wlewa się odmierzoną ilość cukru, wlać mieszania składników (wody), po czym naczynia umieścić w nośniku ciepła i mieszano łyżką lub odpieniacz aż do rozpuszczenia cukru. Następnie syrop doprowadza się do wrzenia i gotuje w ciągu 1 -2 min. Jeśli pojawi się syrop wszelkich cząstek lub syrop, nie jest jasna, to jest wyjaśnione z białka jaja, a następnie przesączono przez tkaninę. Zrobić to w ten sposób. Na kg cukru, po rozpuszcza dodać pół łyżeczki również ubitą białka jaja, dokładnie miesza się i ogrzewa w ciągu niskiej temperaturze 60-70 ° (ale w każdym razie nie do gotowania), w tej temperaturze białko jaj i koagulacji , dochodząc do powierzchni w postaci piany, porywa resztki. Otrzymaną piankę usuwa się z łyżką. Następnie syrop jest doprowadzana do wrzenia, ogrzewano we wrzeniu przez 1 -2 minut i przesączono poprzez gruboziarnisty materiał, lub cztery warstwy gazy worka. Następnie położyć jagody Syrop lub owoce. Z właściwą równowagę cukru i jagód lub owoców zależy od jakości gotowanej dżemem i jego zdolność do długotrwałego przechowywania.
 2. Owoce w syropie, owoce i należy wprowadzić w niewielkiej ilości (mniej niż 3 kg), tak, że owoc jest wolny przestawne w niej. Niektóre syrop owocowy wylewa się na gorąco i pozostawia bez ogrzewania, którego długość może osiągnąć 24 godzin, podczas gdy inne natychmiast ogrzewano w temperaturze wrzenia. Ostrzejsze owoce wlać syrop wrzenia na kilka minut, a następnie pozostawiono do odstania.
 3. Maliny, truskawki, wiśnie i truskawki mogą być gotowane bez syropu cukrowego. wsypać cukier one w warstwach i pozostawić na 12-24 godzin, aby nasycić cukier i sok zwolnić, a następnie gotować już bez dodawania wody i przy użyciu tylko sok wyzwolony.
 4. Podczas korzystania z żadnego źródła ciepła jam w sumie nie powinna kipieć 30-40 minut, wyłączając vystoyki czasu. Gotować na wolnym ogniu konieczne.
 5. Aby uzyskać zacięcie do zdobienia wypieki - przezroczyste, przeszklone z owocami, ale, w przeciwieństwie do zwykłego dżem, warzonego na znacznie dłużej, dłużej odstawić w syropie i zwiększenie liczby „gotowania - odstawiono” cykli.
 6. Że na powierzchni owocu, stoją w syropie, nie powstały plamy, powinny one być zanurzone w syropie całkowicie. Pop-up na powierzchni syropu owocowego powinien obejmować prasę. Stanąć zacięcie umieścić w chłodnym miejscu, przykryte gazą.
 7. Wielokrotny lub szybkiego gotowania - najlepszy sposób na dżemy. Liczba wrażeń i lewy trwania stałego zależy od składu chemicznego, twardości i wielkości owocu.
 8. Konieczne jest, aby uważnie monitorować gotowanie, tak że zawartość miednicy nie gotować suchy. Na początku gotowania, gdy na powierzchni pianki pojawią, konieczne jest, aby zdjąć miskę z ognia i wstrząsnąć delikatnie obiema rękami, wyjmij łyżką cedzakową i położyć piankę na ogniu jeszcze raz. Gotowanie trwa do momentu ponownego pojawienia się piany, która jest ponownie usunięte. Jam należy okresowo miesza się z łyżką lub łopatki. Czyniąc tak długo, dopóki nie nadmiernego pienienia. Gdy zatrzymuje się i zaczyna masę przy tej samej mocy ognia gotować powoli, co oznacza, że ​​dżem wrzenia zbliża się do końca. W tym momencie należy postępować bardzo uważnie, tak aby nie trawią zacięcie.
Czytaj więcej:   JAK W DOMU jogurt MAJĄTKU

Jest bardzo ważne, aby być w stanie określić gotowość dżemem. Istnieje kilka sposobów:

 • Łyżka miednicy nadebrać syrop, jeśli przepływa z łyżką grubą nie cieczy, cienkiej nici - tak jam jest gotowe
 • Schłodzoną próbkę delikatnie wlano z łyżeczką na płytce, a jeśli syrop nie rozprzestrzenia się, dżemu jest gotowe
 • dżem owocowy nie jest gotowy unosić do góry i są równomiernie rozmieszczone w syropie, wykonane półprzezroczysta szklistego;
 • Jeśli po zakończeniu powierzchni wrzenia zacięcie szybko pokryte cienką folią pomarszczona - dżem jest gotowy.

Syrop w dobrze gotowanego gotowy dżem powinien być przejrzysty, kolorowy w kolorze charakterystycznych danych z owoców lub jagód. Obecność syropu brązowo wskazuje zacięcie się rozgotowany lub gotowane w wysokiej temperaturze.

 1. Gotowy jam jest chłodzony przed pakowaniem przez 8-10 godzin. Niektóre rodzaje dżemów, w których owoce szybko nasycone cukrem (czarne porzeczki, truskawki, żurawiny, etc.) mogą być pakowane w stanie gorącym, bez wstępnego vystoyki ale blisko natychmiast banków jest niemożliwe, ponieważ gorąca para ulega kondensacji na wieczku w postaci kropelek które następnie powleka się zakleszczenie powierzchni, który niekorzystnie wpływa na przechowywanie.
 2. Jam lepsze rozprzestrzenianie małych banków (w słoiku dżemu zaczął szybko się pogarsza).

Powrót do spisu treści

słoiki dżemu

Jam mogą być pakowane w słoikach szklanych z jednorazowymi pokrywami cyny i pierścieni gumowych tulei (ale do zamykania tego rodzaju puszek wymaga rąbkowania maszyny) w szklanych słojach ze szklaną pokrywką, gumowy pierścień, uszczelka oraz kołnierz (ich wadą - kruchość uszczelką gumową) i szkło puszki i butelki zamknięto nakrętką - jest również jedną godzinę). Możliwe jest również, aby zamknąć banki pergaminowy papier, celofan, pokrywy z tworzywa sztucznego, ale tylko pod ścisłą czystości. Po ochłodzeniu jam, zamknąć szczelnie słoiki papierem do pieczenia i związane. Wątek związany banki powinny być mokre. Wtedy nie będzie poślizgu, a po wyschnięciu gęsto prizhmut pergamin do banku i zamknąć dostęp do powietrza. Jeśli rolki dżem z wieczek metalowych, to musi być zrobione w gorącej formie.

Szklane pojemniki i pokrywy musi być przepłukany ciepłego roztworu sody kalcynowanej szybkością 1 h. Łyżeczka sody 1 litrem wody, a następnie suszy i parzone w postaci odwróconego do szkła wodnego. Cyna pokrywa, upewnij się gotować. Przed napełnieniem słoików są sterylizowane parą.

Pakowane w butelki dżemu jest przechowywany w chłodnym miejscu w temperaturze 10-12 ° C (na puszki, zamknięto nakrętkami papieru). W przypadku wszystkich typów zatykania jam przechowywany w ciemnym miejscu, chronione przed bezpośrednimi promieniami słońca, w temperaturze nie niższej od temperatury 0 ° C.

Powrót do spisu treści

wybrać przepis

Zanim zaczniesz eksperymentować, próbować wykorzystać sprawdzonych receptur, które z pewnością stanowią doskonały wynik.

Powrót do spisu treści

Jam chińskie jabłka

Potrzebne będą: 1 kg jabłek, 1 kg cukru, 1 szklanka wody.

Jam małych jabłek, znane jako „chiński”, uważany jest za przysmak. Musisz wybrać jabłka tego samego dojrzałości, łodygi cięte 2/3 jego długości. Umyte jabłka problanshirovat przez zanurzenie we wrzącej wodzie przez 3-5 minut, szybko schłodzono w zimnej wody bieżącej, CHOP, a następnie zanurza się w syropie cukrowym gorąco przez 2-3 godzin jabłek nasączonych syropu. Gotować zacięcie powinno być kilka (3-5) techniki. Gdy jabłka staną się całkowicie przejrzyste, dżem jest gotowy.

Powrót do spisu treści

dżem z czarnej porzeczki

Potrzebne będą: 1 kg rodzynek, 1,5 kg cukru, 1,5 szklanki wody.

Wybierz dużych dojrzałych jagód, usunąć łodygi i gałęzie. Przemyć je dokładnie zimną wodą i zanurza się w ciągu 2-3 minut, we wrzącej wodzie, a następnie wlać do wrzącego syropu cukrowego o średniej gęstości, stojak 3-4 godzin, a następnie gotowanie do miękkości.

Czytaj więcej:   etapowe słodkie bukiety własnoręcznie

Powrót do spisu treści

agrest dżem

Potrzebne będą: 1 kg owoców, 1,5 kg cukru, 1 szklanka wody.

Jam agrest należy podjąć niedojrzałe owoce. Gotować nieco bardziej skomplikowany niż inne dżem jagody, agrest, ponieważ gruba skóra i nie jest wchłaniany przez cukru. Ale trochę wysiłku - i niezwykłe rezultaty osiągnięte.

Najpierw trzeba przygotować owoce do gotowania: mycie, odciąć łodygi i resztki korony z innych owoców, a następnie siekać jagody (lub wideł szczotki igolochnoy). Następnie trzeba odciąć wierzchołki jagód i małą łyżeczką usunąć pestki. Następnie zanurzyć jagody przez 20-30 minut w zimnej wodzie na utwardzonych pozostałych nasion.

Przygotowane owoce umieścić w misce, wlać gorącą syrop cukrowy, stojak 2-3 godzin, a następnie gotowanie do miękkości. Pod koniec gotowania, jeśli to konieczne, można dodać wanilię.

Gotowy dżem powinien być szybko chłodzi się tak, że nie staje się brązowo-brązowy kolor. Do tej miski z dżemem można umieścić w misce z zimną wodą i zmienić go kilka razy.

Powrót do spisu treści

Varene- „pięć minut”

Można ją gotować z różnych owoców. W sierpniu, to jabłka, śliwki, brzoskwinie, czarne i czerwone porzeczki, agrest, dereń, aronii i innych. Aby zapisać w korku więcej witamin i zapobiec gotowania owoców, jagód można ogrzewać do 85 ° (nie wrzenia) w syropie, 5-10 minut, aby pomieścić (jak dżem zwane „pięć minut”), wlać do słoików i toczą się natychmiast. W ten sposób można się mniej cukru do gotowania syropu (500-700 g na 1 kg owoców istnieją).

Powrót do spisu treści

Jak chronić przed uszkodzeniem dżemem

W domu, często sugarcraft, stęchlizny i zakwaszenie dżem.

Kandyzowane można rozgotowany jam lub, w którym podczas wrzenia umieścić nadmierne ilości cukru. Cukru nie zakleszczyć się w nim pod koniec gotowania można dodać syropu skrobiowego (jest ona dostępna) w ilości 150-200 g na kilogram owoców lub jagód. Na początku gotować w syropie umieszczonej na 150-200 g mniej cukru niż po ugotowaniu bez melasy. Należy również przestrzegać następującej zasady: podczas syropu wrzącej, cukier pozostaje na ściankach naczyń. Do przechowywania cukru nie dżem, sztućce ściany, które było warzone zacięcia, należy wytrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli jeszcze jam podczas przechowywania cukru rozprzestrzeniać się miednicy, dodać 3 łyżki wody w naczyniu o pojemności kwarty, i stale mieszając, ogrzewa się do wrzenia i dozowana ponownie przez banki. Rozgotowane dżem trzeba jeść pierwszy.

Stęchlizny zakleszczenia w przypadkach, w których cukier jest konieczne mniej niż normalny lub jam niedogotowany. Po wykryciu jej formy jest usuwany, a bank jest ponownie zamknięty. Ten dżem spożywane w pierwszej kolejności, czy używany do musy i kompoty.

Zakwaszenie jam powodując mikroorganizmów. Po wykryciu początku zakwaszania powinny jam trawienia z dodatkiem 200 g cukru na kilogram jam. Gdy fermentacja powinna być szczególnie ostrożny, aby usunąć pianę. Gdy przestaje jam spieniania, jest on usuwany z ognia i ciepła tłok. Smak tego dżemu będzie gorszy smak świeże. Jego dobre używać do nawiązywania galaretki, kompoty, musy.

Wskazówka: w wolnym jam jar lepiej zachowany, jeśli posypać cukrem.

Sukces w tworzeniu jego recepty marki!

Olga Malinovskaya
artykuł z wrześniowym numerze magazynu
9 miesięcy

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *